କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ପରେ ଅର୍ଥନୀତି ସୁଧାରିବାକୁ ମୋଦି ଙ୍କ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ : COVID-19 ର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦଶଟି ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କାଳୀନ ପଦକ୍ଷେପରେ COVID-19 ର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସଙ୍କଟ ହେଉଛି ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପଦକ୍ଷେପକୁ ବଢାଇବାକୁ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ 21 ଦିନିଆ ତାଲା ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପରିଷଦର ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରି ମୋଦୀ ଲକଡାଉନ୍‌ରୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବାକୁ ଏକ ଗ୍ରେଡ୍ ଯୋଜନା ହେବ ଦରକାର ହଟସ୍ପଟ୍ ଯାହା ଗୁଡିକୁ ଛାଡି ।

 

ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ COVID-19 ର ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ନିରନ୍ତର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ।

 

ତାଲା ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ରଣନୀତି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଦଶ ପ୍ରମୁଖ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦଶଟି ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ରର ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ବିଚାରାଧୀନ ସଂସ୍କାର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

“ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ନିରନ୍ତର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ପଦକ୍ଷେପରେ COVID-19 ର ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ। ଏହି ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ମୋଦୀ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ରପ୍ତାନି ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ଆଲୋକିତ କରି ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପରାମର୍ଶ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ଭାରତର ରପ୍ତାନି କ୍ଷେତ୍ର ରେ ନୂତନ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଦେଶ ଯୋଡିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

କୃଷକମାନଙ୍କ ଉପରେ COVID-19 ର ପ୍ରଭାବ ଏବଂ ଫସଲ ଅମଳ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରି ମୋଦୀ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଣ୍ଡି ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆପ୍ ଆଧାରିତ କ୍ୟାବ ସେବାରେ ‘ଟ୍ରକ୍ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ସ’ ଭଳି ଅଭିନବ ସମାଧାନର ବ୍ୟବହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ଯୋଗାଣ ତଥା ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବୀ ମନିଟରିଂ ବଜାୟ ରଖିବା, ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କଳା ମାର୍କେଟିଂ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ପିଡିଏସ୍) କେନ୍ଦ୍ରରେ କୌଣସି ଭିଡ଼ ନହେବାକୁ ମୋଦୀ ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *