ଆପଣ ଜୁମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଘରୁ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଜୁମ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି |

ସାଇକୋର୍ଡ ଜରିଆରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜୁମ୍ କୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍ କରିଛି, ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଭାରତର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ (CERT-IN) ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ସୂଚିତ କରାଇଛନ୍ତି ।

ଜୁମ୍ ରୁ 5,00,000 ରୁ ଅଧିକ ପାସୱାର୍ଡ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଏବଂ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବିବରଣୀ DARK WEB ରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି |

ଡାର୍କ ୱେବ୍ ଯାହାକୁ ଡାର୍କ ନେଟ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏନକୋଡେଡ୍ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ଯାହା ପାରମ୍ପାରିକ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ୱାରା ସୂଚୀବଦ୍ଧ ହୋଇନଥାଏ | ଏହି dark ୱେବ ରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ର ବେଆଇନ କାମ ଓ ବେପାର ହୋଇଥାଏ

ଲକଡାଉନ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଘରୁ କାମ କରୁଥିବାରୁ ଜୁମ୍ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛି |

ଆପ୍ ର ମାଗଣା ସଂସ୍କରଣ(Free Version) ଏକ ଭିଡିଓ-ସମ୍ମିଳନୀରେ 50 ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ ଯାହା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ଼ ସଂସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତା ଙ୍କ ଠୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରୁଛି |

ସେବାଟି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ, ତେଣୁ କମ୍ପାନୀ Covid-19 ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଏହାର ସେବା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଘରୁ କାମ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଦେଖିଛି |
ସାଇକୋର୍ଡ ଜରିଆରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହାର ସର୍ବଶେଷ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜୁମ୍ କୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍ କରିଛି, ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ଭାରତର କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦଳ (CERT-IN) ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଛି ।

 

ସାବଧାନତା

  • ଏକ ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ୍ ସମାଧାନ ସହିତ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରନ୍ତୁ |
  • ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ୱାଇ-ଫାଇ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ବିନ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ |
  • ଲଗଇନ୍ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ |
  • ୱାଇ-ଫାଇ ନେଟୱାର୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହେଲେ VPN ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ନୁହେଁ |
  • ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କର ଡିଭାଇସ୍ ଲକ୍ କରନ୍ତୁ |
  • ଇ-ମେଲ୍, ମେସେଜିଂ, ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ କର୍ପୋରେଟ୍ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |
  • ସଜାଗ ରୁହନ୍ତୁ |

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *