କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ୧୨ ଘଣ୍ଟା କୁ ବୃଦ୍ଧି କଲେ ଓଡିଶା ସରକାର |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: COVID-19 ଭୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କମ୍ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପଲବ୍ଧତା ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଭାବିତ ନହେବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାର କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ 8 ଘଣ୍ଟାରୁ 12 ଘଣ୍ଟା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

କେତେକ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସଙ୍ଗଠନର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ କିଛି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ତଥା ଜନସମ୍ପର୍କ ସଚିବ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସ ବୟସ୍କ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କାରଖାନାରେ ଦୈନିକ 12 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସପ୍ତାହରେ 72 ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।

ବୟସ୍କ କାରଖାନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ଏତେ ସ୍ଥିର ହେବ ଯେ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ କେହି ଛଅ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରିବେ ନାହିଁ |

ମୋଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ 13 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କୌଣସି ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 7 ରୁ 6 ଟା ମଧ୍ୟରେ କାରଖାନାରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ, ଯଦି ଏ ବାବଦରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

ସିଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାରଖାନା ଅଧିନିୟମର ଧାରା 59 ଅନୁଯାୟୀ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦିନକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଓଭରଟାଇମ୍ ମଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *